Take a fresh look at your lifestyle.

آموزش عکاسی مفهومی

عکاسی مفهومی چیست؟ آیا در مورد آن شنیده اید، اما دقیقا متوجه نشدید که چیست؟ هنرمندانی که عکاسی مفهومی (Conceptual Photography) انجام می دهند چه کسانی هستند؟ شما چطور می توانید آن را انجام دهید؟ اگر هر کدام از این سوالات را از خود پرسیده اید، این آموزش عکاسی مفهومی لنزک مخصوص شماست. در انتهای مقاله، لینک آموزش های مرتبط مفیدی را آورده ایم. امیدواریم هم نکات تازه ای بیاموزید و هم مثل ما از خواندن مطلب لذت ببرید.

s1 300x225 - آموزش عکاسی مفهومی

عکاسی مفهومی نوعی عکاسی فاین آرت است. مانند عکاسی فاین آرت، در مورد عکاسی مفهومی نیز از هر کسی بپرسید، تعریف متفاوتی به شما خواهد داد. این نوعی هنر است که قدمت آن به اندازه هنرآفرینی بشر می باشد. اما به نظر می رسد چیزی است که مردم در ۱۰ سال گذشته شروع به صحبت در مورد آن کرده اند.

s2 300x199 - آموزش عکاسی مفهومی

برج Manchester Unity Building که طرح آن باعث می شد به نظر برسد که بتمن در آنجا زندگی می کند. بنابراین آسمان آن جایگزین شده و پردازش زیادی بر روی آن انجام شد.

۱

عکاسی مفهومی چیست؟

هنگامی که من با مردم در مورد کاری که مفهومی است صحبت می کنم، چیزی که عده بسیاری می پرسند این است که «این کار چیست؟»

عکاسی مفهومی اغلب بسیار تخیلی است، و غیر واقعی به نظر می رسد. اغلب اوقات واقعیت در عکس ها تحریف یا اغراق می شود، و چیزی که شما نرمال و عادی می دانید، کاملا تغییر می کند.

عکاسی به طور معمول با یک تصویر یا یک مکان شروع می شود. شما به جایی که فکر می کنید جالب است می روید و عکس می گیرید. وقتی به خانه می رسید عکس ها را به کامپیوتر خود انتقال می دهید، و برای بسیاری از افراد کمی پس پردازش پایه نیز ضروری است. اما عکاسی مفهومی به گونه دیگری آغاز می شود.

در عکاسی مفهومی شما با یک ایده، یا یک مفهوم از کاری که می خواهید انجام دهید شروع به کار می کنید. در این مرحله تازه کم کم متوجه می شوید که می خواهید تصویر نهایی شما چگونه باشد. به عبارت دیگر شما در تاریکی کار می کنید، چون تا زمانی که آن را پردازش نکنید، نتیجه نهایی را نمی دانید.

تجسم: چشمانتان را ببندید و خود را جای یک نقاش بگذارید. می خواهید اثری مفهومی خلق کنید. تنها چیزی که دارید یک ایده اولیه است. چطور این کار را انجام می دهید؟

برای اینکه درک بهتری از آنچه در بالا گفتیم پیدا کنید، بیایید ببینیم هنرمندان دیگر غیر عکاسان چطور مفهومی کار می کنند:

s3 300x300 - آموزش عکاسی مفهومی

اثر مایکل وینسنت مانالو

۲

هنرمندانی که به طور مفهومی کار می کنند

مجسمه سازان یک ایده از چیزی که می خواهند بسازند دارند، اما تا زمانی که کامل نشود نمی فهمند که خوب خواهد شد یا نه. بسیاری از نقاشان نیز به همین روش کار می کنند، به خصوص هنرمندان انتزاعی. آنها یک ایده از چیزی که می خواهند به دست آورند دارند. باز هم، تا وقتی که نقاشی کامل نشود، هنرمند نمی تواند قضاوت کند که موفقیت آمیز بوده یا نه.

هیچ دلیلی وجود ندارد که عکاسان هم نتوانند به همین روش کار کنند. بسیاری از عکاسان این کار را می کنند، و اگر شما هم این نوع کار را دوست دارید، می توانید انجام دهید.

این کار به استفاده از تخیل شما و دیدن آنچه که می توانید تصور کنید، بستگی دارد. اگر عبارت «عکاسی مفهومی» را در Google Images جستجو کنید، نمونه های بسیاری را پیدا خواهید کرد. عکس های الهام بخش زیادی نیز آنجا وجود دارند. آنها اغلب هوشمندانه، و بسیار پردازش شده هستند. این بدین معنی نیست که شما باید در پردازش عکس واقعا خوب باشید، بلکه باید تخیل خوبی داشته باشید.

ادوبی فتوشاپ می گوید: «اگر می توانی در مورد چیزی خیال پردازی کنی، می توانی آن را با نرم افزار خلق کنی». من نمی دانم این چقدر درست است، اما شما می توانید کارهای زیادی در فتوشاپ انجام دهید، و اگر بتوانید چیزی را تصور کنید، باید سعی کنید آن را خلق کنید.

s4 199x300 - آموزش عکاسی مفهومی

ترکیب دیگری از یک پل پیاده روی محبوب در شهر و چند گوسفند. گوسفندها در فتوشاپ روی پل قرار داده شدند.

۳

همه چیز وابسته به تخیل است

این مسئله بخش بزرگی از این نوع عکاسی است. همه چیز وابسته به تخیل و ایده ها، برنامه ریزی و آماده کردن آنچه لازم دارید برای خلق تصویر، و در نهایت ایجاد تصویر است.

اکثر کارهای مفهومی که می بینید حول پرتره ها ایجاد می شوند. عکاسان زیادی در جهان وجود دارند که در زمینه عکاسی پرتره فاین آرت تخصص دارند. آنها هنرمندان مفهومی نیز محسوب می شوند. نمی توانید همینطوری یک نفر را بیرون ببرید و از او عکس پرتره بگیرید، شما باید کل جلسه عکاسی را از قبل برنامه ریزی کنید. مدتها قبل از این که مدل پیدا کنید، باید ایده ای در مورد کاری که می خواهید انجام دهید داشته باشید؛ چه لباس هایی ممکن است نیاز داشته باشید، و کجا می خواهید عکس بگیرید. کارتان این گونه شروع می شود.

بیشتر ببینید:

این عکاس دنیاهای فانتزی خود را با دست می سازد، نه با فتوشاپ

این عکاس هم بدون فتوشاپ صحنه های تخیلی فوق العاده ای خلق می کند

s5 300x300 - آموزش عکاسی مفهومی

تلاش برای به دست آوردن ظاهری شبیه فیلم «بلندی های بادگیر». یک تپه در یک روز بادی پیدا کردم و به مدل لباس مخصوص پوشاندم. از آنجا که لباس در باد حرکت می کند، بزرگتر به نظر می رسد.

البته همه کارهای مفهومی، پرتره نیستند. عکاسان زیادی در ژانر منظره یا معماری کار می کنند که واقعیت های خودشان را خلق می کنند.

شما ممکن است بخواهید گربه خود را در بالای یک ساختمان بلند قرار دهید، تا مانند کینگ کونگ (نام یک غول خیالی در فیلمی به همین نام) به نظر برسد. ممکن است تصاویری را دیده باشید که در آن یک خانه در هوا شناور است، یا کسی داخل یک شیشه مربا قرار گرفته است. همه اینها با فکر هنرمند در مورد این که «چه می شود اگر…» آغاز می شوند.

بیشتر ببینید: نمونه های زیبای عکس های مفهومی

۴

برخی از هنرمندان عکاسی مفهومی خاص

چند هنرمند و عکاس مفهومی فوق العاده وجود دارند که در حال حاضر به این کار مشغول هستند.

ریک آمور (Rick Amor) یک نقاش استرالیایی است. او اغلب محیط اطراف خود را نقاشی می کند، اما نه آنطور که ما می بینیم. او از مکان ها بازدید کرده و عکس های زیادی می گیرد. هنگامی که به استودیوی خود برمی گردد، عکس های خود را بررسی می کند تا ببیند کدام یک از آنها را می تواند نقاشی کند. او کمی از نقاشی خود را از یک تصویر برمی دارد، و کمی را از تصویر دیگر، تا یک صحنه جدید یا یک واقعیت جدید را خلق کند. آنها کپی مستقیم نیستند، و او اغلب اندازه ها و نماها را نیز تغییر می دهد. یک مجسمه که در حالت عادی حدود ۲ متر است، ممکن است در یکی از نقاشی هایش ۱۰ متر ظاهر شود.

بروک شادن (Brooke Shaden) یک عکاس فاین آرت است که کار او نیز در دسته هنر مفهومی قرار می گیرد. او تصاویر سبک پرتره می گیرد، اما همه آنها چیزی بیش از یک پرتره از شخصی که در جلوی دوربین نشسته، هستند. او قبل از این که شروع به کار کند، اول برنامه ریزی می کند که چه چیزی می خواهد. در مورد این که طرح رنگ چه چیزی خواهد بود، لوازم صحنه ای که نیاز خواهد داشت، اگر اصلا نیاز داشته باشد، و سپس محل عکاسی فکر می کند. مدل هم مهم است، و باید کسی باشد که با حس و حال تصویری که می خواهد خلق کند متناسب باشد. در آخر، او تصویر را با استفاده از فتوشاپ برای دادن جلوه نهایی تکمیل می کند.

عکاس کانادایی رنه رابین (Renee Robyn) نیز یک هنرمند مفهومی است. او تصاویر فانتزی یا تخیلی زیادی می گیرد. باز هم، آنها تصاویری هستند که با یک ایده یا مفهوم آغاز می شوند. اگر به وب سایتش نگاه کنید، می توانید عکس های قبل و بعد او را ببینید، که کاملا مشخص می کند که او با در نظر گرفتن یک برنامه در ذهن خود کار می کند. از مدل ها به گونه ای عکس گرفته می شود که پس از آن بتوان آنها را در صحنه های دیگر موجود در کامپیوتر قرار داد.

s6 300x225 - آموزش عکاسی مفهومی

اثر اریک جوهانسون – تماشای پشت صحنه

هنرمند دیگری که برای تصاویر مفهومی باورنکردنی خود محبوبیت زیادی کسب کرده است، اریک جوهانسون (Erik Johansson) است. او توانایی شگفت انگیزی برای وارونه کردن دنیای اطراف خود دارد. او موفق شده است چیزهای معمولی را به چیزهای غیرمعمول و خارق العاده تبدیل کند، تا شما دنیا را به شیوه ای جدید ببینید. تخیل او شگفت انگیز است. ایده های او واقعا نشان می دهند که چقدر بااستعداد است.

s7 300x225 - آموزش عکاسی مفهومی

اثر اریک جوهانسون – تماشای پشت صحنه

لنزک: برای مشاهده شماری از عکس ها و پشت صحنه کار های اریک جوهانسون اینجا کلیک نمایید.

این هنرمندان هر یک به شیوه ای متفاوت کار می کنند. شما ممکن است کار یکی از آنها را بپسندید. ممکن است هنرمندان مفهومی خودتان را پیدا کنید که به شیوه ای که شما تحسین می کنید کار می کنند، و شما می توانید از آنها الهام بگیرید. مهم است که عکاسان دیگری را پیدا کنید که به شما انگیزه بدهند تا کار کنید و چیزهای جدید را امتحان کنید. شما نباید از کار آنها کپی کنید، مگر برای یادگیری، در عوض به کارهای آنها نگاه کنید، الهام بگیرید و ببینید آیا می توانید سبک خاص خودتان را پیدا کنید.

۵

شما چطور می توانید عکاسی مفهومی انجام دهید؟

شما باید شروع به فکر کردن به صورت مفهومی کنید. اگر می خواهید تصاویری مانند موارد نشان داده شده در اینجا بگیرید، باید شروع به استفاده از تخیل خود کنید. در مورد این که چطور می توانید دنیای اطراف خود را تغییر دهید، یا پیدا کردن کارهای جالبی که می توانید با آن انجام دهید، فکر کنید.

در مورد این که چطور می خواهید به نتیجه نهایی که به دنبالش هستید دست یابید، فکر کنید. آیا باید برای این کار عکس های خاصی بگیرید؟ شما باید هنگام گرفتن عکس ها مطمئن شوید که همه چیز با هم متناسب است. باید به نظر برسد که این تصویر واقعا امکان پذیر است.

برای اکثر تصاویر باید بدانید که چطور ترکیب بندی کنید. چطور یک چیز را از یک صحنه بردارید، و در صحنه دیگری بگذارید. همانطور که همه چیز را کنار هم قرار می دهید، کم کم می بینید که آیا خوب از کار درآمده است یا نه.

اگر به آموزش بیشتری نیاز دارید (عکس، مقاله، ویدیو و آموزش های عملی تر)، به آموزش های پایین مراجعه نمایید:

۶

آموزش عکاسی مفهومی را

ادامه دهید. واقعا حیفه که نگاهی به آموزش های زیر نیندازید. حتی اگه وقت بیشتری ندارید، آن ها را بوک مارک و ذخیره کنید تا بعدا مطالعه شان نمایید:

آموزش عکاسی: نکاتی برای تبدیل اشیاء روزمره به صحنه های مفهومی
ویدیو پشت صحنه عکاسی مفهومی

آموزش شروع کار با عکاسی مفهومی
آموزش دستکاری عکس در فتوشاپ: منظره ترکیبی

آموزش دستکاری عکس در فتوشاپ: ترکیب عکس پرتره با منظره

معرفی پروژه عکاسی مفهومی

استفاده از عکاسی به عنوان درمانی برای فلج خواب معروف به بختک

s8 300x300 - آموزش عکاسی مفهومی

عکاس مفهومی، نیکولاس برونو (Nicolas Bruno) سال هاست که از اختلال وحشتناک فلج خواب یا بختک رنج می برد. تلاش برای درمان، برونو را به سمت خلق عکس هایی سوق داد تا حس خود را با آن ها ابراز کرده و با ترس هایش رو به رو شود. در ادامه این مطلب لنزک در این مورد بیشتر خوانده و شاهد عکس های بیشتری خواهید بود.

برونو سعی کرده که با خلق عکس هایی مفهومی، که خود او به عنوان هم قربانی و هم دشمن در آن ها ایفای نقش کرده، آن لحظه ها یا حس و حالش را بازسازی کند.
اینجا کلیک نمایید تا در این مورد بیشتر خوانده و شاهد عکس های بیشتری باشید.

کار کردن به صورت مفهومی

ایجاد تصاویر مفهومی می تواند یک روش کار رضایت بخش باشد. این کار می تواند به شما کمک کند تا از عکاسان دیگر متمایز شوید. انجام آن ساده نیست، و اغلب به صبر و زمان زیادی برای یادگیری آن نیاز است. با این حال، اگر در این راه قدم بگذارید، دنیای کاملا جدیدی به رویتان باز خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.