Take a fresh look at your lifestyle.

روایت خبر – آیا خبر جدید است؟ آیا می‌توانید گزارش خلاقانه‌ای برای خبر تهیه کنید؟

آیا خبر جدید است؟ آیا می‌توانید گزارش خلاقانه‌ای برای خبر تهیه کنید؟
بهترین راه برای کنار هم گذاشتن اجزاء سازنده گزارش چیست؟ پاسخی که به این پرسش‌ها می‌دهید نقش مهمی در اثربخشی گزارشتان بازی می‌کند.

روایت جذاب و منحصر به‌فرد خبر مشغله دائمی خبرنگارها در طول زندگی کاریشان است
فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی می‌گوید قدم اول در روایت خبر این است که مشخص کنیم موضوع خبر چیست. مهمترین مولفه یک خبر جدید بودن آن است و ادامه پوشش آن در اخبار تنها در صورتی معقول است که حرف جدیدی برای زدن وجود داشته باشد.

Photographers 1 1 300x116 - روایت خبر - آیا خبر جدید است؟ آیا می‌توانید گزارش خلاقانه‌ای برای خبر تهیه کنید؟

به گفته آقای گاردنر “نباید موضوعات را تنها برای حفظ ظاهر در اخبار نگه داشت.”

میزان جذابیت روایتی که شما از یک خبر ارائه می‌دهید به حد و حدود خلاقیت شما بستگی دارد. ولی امروزه خبر چنان سریع پخش می‌شود که موضوع خبر به تنهایی نمی‌تواند این نیاز را برطرف کند.

به نظر فرانک گاردنر شما چاره‌ای جز خلاقیت در ساخت و پرداخت خبر ندارید. خلاقیت در اجزاء، تصاویری که استفاده می‌‎کنید و حتی مهمانی که برای مصاحبه به استودیو می‌آورید همگی بر جذابیت گزارش تاثیر می‌گذارند.

اما خبرنگار خود باید به خبر علاقه داشته باشد و این اشتیاق باید در نحوه گزارش نمود پیدا کند. آقای گاردنر می‌گوید “اگر برایتان جالب باشد و طبیعی به نظر برسد، بیننده هم متوجه این حس می‌شود و گوشش را به شما می‌دهد تا ببیند چه می‌خواهید بگویید.”

خبر برای هیجان‌انگیز شدن به یک اتفاق نیاز دارد تا بتوانید در انتها نتیجه آن را تعریف کنید. در عین حال استفاده از تصاویر خوب هم مهم است چون در تلویزیون تصویر است که روایت را پیش می‌برد.

به عقیده آقای گاردنر راهنمایی مخاطب حد و حدود مشخصی دارد؛ تنها باید داستان را پیش ببرد و از تکرار مسائل پرهیز کند.

مهم است که مخاطب را با دادن اطلاعات بیش از اندازه خسته نکنیم. یکی از موارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود حجم اطلاعاتی است که از طریق تصاویر گرافیکی و نمودارها به مخاطب منتقل می‌شود.

او می‌گوید “خیلی‌ وقت‌ها مطلعترین خبرنگارها بدترین خبرنگارها اند، چون زیادی می‌دانند” و بار اضافی روی دوش بینندگان می‌گذارند.

تهیه اجزاء گزارش بر عهده تهیه‌کننده است. ولی در هم آمیختن این اجزاء وظیفه خبرنگار است. اوست که باید تار و پود خبر را به گونه‌ای کنار هم قرار دهد تا روایت جذاب و منحصر به‌فرد شود.

فرانک گاردنر می‌گوید در تلویزیون یک قانون کلی داریم؛ گزارش باید با بهترین تصاویر شروع شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.