Take a fresh look at your lifestyle.

سیستمی که سخنان افراد را پیش بینی می کند

محققان سیستمی توسعه داده اند که با بررسی اسکن های مغزی افراد، آنچه آنان می خواهند بر زبان بیاورند را پیش بینی می کند.

یک گجت جدید با قابلیت خوانش ذهن می تواند فعالیت های مغزی را تعبیر کند. این گجت حتی می تواند قبل از آنکه فرد چیزی را به زبان بیاورد، آن را پیش بینی کند.

محققان برای این منظور از اسکن های مغز افرادی که به سوالاتی گوش کردند و پاسخ دادند استفاده کردند و سیستمی توسعه دادند که فعالیت های مغزی مربوط به سخن گفتن را رمزگشایی می کند.

این گجت که «رمزگشای عصبی» نام گرفته پس از ارتقا می تواند  به افرادی  کمک کند که به دلیل بیماری یا جراحات نمی توانند سخن بگویند.

در همین راستا «ادوارد چانگ» یکی از عصب شناسان دانشگاه کالیفرنیا سن فرانسیسکو و همکارانش  فعالیت های قشر مغزی سه بیمار را ضبط کردند. این سه نفر به دلیل ابتلا به صرع تحت درمان بودند.

mujeres conversando en la oficina 300x169 - سیستمی که سخنان افراد را پیش بینی می کند

هرکدام از بیماران  به مجموعه ای از سوالات گوش دادند و در مرحله بعد با توجه به پاسخ هایی از پیش تعیین شده، به سوالات جواب دادند. به این ترتیب دانشمندان توانستند اطلاعات فعالیت های مغزی مربوط به درک گفتار و سخن گفتن آنان را جمع آوری کنند.

در مرحله بعد از این اطلاعات برای آموزش سیستمی استفاده شد که  می تواند با توجه به اسکن های مغزی فرایند سخن گفتن را ردیابی و رمزگشایی کند.

834x437 300x157 - سیستمی که سخنان افراد را پیش بینی می کند

پس از آن در آزمایشی دیگر از شرکت کنندگان درخواست شد تا به دلخواه خود به مجموعه ای از سوالات با صدای بلند پاسخ دهند . محققان در این مرحله نیز اسکن هایی از قشر مغزی شرکت کنندگان تهیه کردند.

محققان با کمک این اسکن ها توانستند  مدل رمزگشایی مغز را  برای ردیابی آنچه که افراد گوش می دهند یا درباره آن سخن می گویند به کار گیرند و حتی  پیش بینی کنند آنها چه چیزی را می شنوند یا بر زبان می آورند.

cq5dam.web .1200.630 300x158 - سیستمی که سخنان افراد را پیش بینی می کند

در نهایت چانگ و همکارانش توانستند سخنانی که افراد به زبان می آورند و می شنوند را با صحت ۶۱ و ۷۶ درصد پیش بینی کنند.

 

موضاعات مرتبط:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.