Take a fresh look at your lifestyle.

شبکه‌های اجتماعی (حق نشر)

هنگامی که از شبکه‌های اجتماعی برای پیدا کردن محتوای خبری استفاده می‌کنید، همیشه به مسئله حق نشر و استفاده معقول از آن محتوی توجه کافی نشان دهید.

با این‌که امروزه تعداد افرادی که اطلاعات شخصی – و اغلب حساس – خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند رو به افزایش است، اما وجود این اطلاعات به این معنی نیست که شما حق دارید بدون در نظر گرفتن عواقب کار از آن‌ها استفاده کنید.

هرچند که می‌توان به راحتی محتوی خبری پیدا کرد، اما مسئولیت در نظر گرفتن حساسیت‌هایی که ممکن است استفاده از آن برانگیزد بر عهده شما است. تصمیم گرفتن بر سر استفاده از این‌گونه محتوی، ناچار باید به صورت مورد به مورد اتخاذ شود

social media self disclosure e1570008151448 252x300 - شبکه‌های اجتماعی (حق نشر)

نیت کاربر یا ناشر

باید نیت اولیه ناشر را در نظر گرفت. انتشار یک عکس در یک وبسایت شخصی یا شبکه اجتماعی لزوما به این معنی نیست که کاربر آن را برای هر گونه استفاده در هر شرایطی مهیا کرده باشد، یا اصلا متوجه چنین احتمالی بوده باشد.

برای بسیاری از مردم، شبکه‌های اجتماعی تنها وسیله‌ای مؤثر برای سهیم کردن حلقه‌ای کوچک از دوستان و آشنایان در داستان‌ها و اتفاق‌های شخصی است. برای آگاهی از نیت ابتدایی ناشر اغلب می‌توان به زمینه‌ای که عکس در آن منتشر شده است تکیه کرد.

با وجود این، باید در نهایت بین تصمیم گرفتن بر سر استفاده از این‌گونه محتوی و مسئولیت کاربر در قبال انتخاب سطوح امنیتی مناسب برای شبکه خود تعادل برقرار کرد. هر چه تنظیمات حریم خصوصی پیشرفته‌تر می‌شود و آگاهی کاربران از استفاده صحیح از آن افزایش پیدا می‌کند، دسترسی دیگران به محتوای منتشر شده بیشتر و به مسئولیت ناشر افزایش می‌یابد.

اعلام رضایت

فلان عکس بر روی وبسایت چه کسی قرار دارد؛ آیا در آن فرد یا افرادی دیده می‌شوند که صاحب یا کاربر آن وبسایت نباشند؟

آیا ویدیویی هست که توسط شخصی ناشناس بر روی سایت‌های اشتراک‌گذاری ویدیو مانند یوتیوب قرار داده شده است؟

چیزی که باید در هر دو مثال در نظر گرفت احتمال رضایت افراد حاضر در عکس یا فیلم از انتشار و در دسترس عموم قرار گرفتن آن است، چه این رضایت صریحا اعلام شده باشد، چه ضمنی باشد.

تاثیر بازنشر

عکسی که بر روی یک وبسایت قرار دارد و می‌توان بدون هیچ محدودیت قابل توجهی به آن دسترسی داشت، می‌تواند در حیطه عمومی تلقی شود. رسانه‌ها می‌توانند استفاده از آن را حق خود فرض کنند. اما این همیشه دلیل خوبی برای این کار نیست.

شما باید تأثیراتی که بازنشر یک عکس ممکن است بر افراد حاضر در آن، خانواده آن‌ها و دوستانشان داشته باشد را در نظر بگیرید – بخصوص هنگامی که عزادار یا آشفته هستند. برای مثال، شاید درست نباشد که در جریان گزارش یک رویداد تلخ از عکسی استفاده کنید که از یک شبکه اجتماعی برداشته شده باشد و نمایانگر یک اتفاق شادی‌آور مانند عروسی باشد.

بازنشر غلط‌‌انداز

مراقب باشید که عکس‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی و یا وبسایت‌های شخصی برمی‌دارید با قرار گرفتن در یک داستان خبری مشخص معنی متفاوت و شاید غلطی به خود نگیرند.

نشان افتخار

هنگامی که برای مصور کردن یک عمل خلاف قانون یا عرف جامعه از عکس‌ها و یا ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده‌اید استفاده می‌کنید، باید مراقب باشید تا نمایش آن‌ها به گروه بزرگتری از مخاطبان برای کسانی که مرتکب آن اعمال شده‌اند تبدیل به «نشان افتخار» نشود. استفاده از این‌گونه مطالب باید در خدمت منافع عمومی باشد.

مسائل حقوقی

بازنشر مطالب موجود در اینترنت می‌تواند منجر به پیش آمدن مسائل حقوقی مختلف از قبیل حیطه خصوصی و حق نشر شود. استفاده بی‌اجازه از یک عکس را شاید بتوان با داشتن دلیلی محکم مبنی بر منفعت عمومی آن توجیه کرد. با این حال، این تصور که می‌توان از هر ویدیو یا عکسی با توجیه «کاربرد معقول» استفاده کرد پیش‌فرضی نادرست است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.