Take a fresh look at your lifestyle.

فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص این کار چطور انجام می‌شود؟

عکاسی و فیلمبرداری از بالا یک هنر است و کمی فراتر از این است که صرفا دوربین خود را در هوا نگه دارید و عکس و فیلم بگیرید. اگر تا به حال یک فیلم آموزشی آشپزی یا ساخت کاردستی از بالا را تماشا کرده باشید، می‌دانید که این تکنیک عکاسی و فیلمبرداری کمک می‌کند تا کار شما تمیز و حرفه‌ای به نظر برسد. آیا تا به حال خودتان این روش فیلمبرداری را امتحان کرده‌اید؟ در این مطلب قصد داریم چند روش متداول برای فیلمبرداری از بالا، از جمله فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص و فیلمبرداری از بالا بدون سه پایه را به شما معرفی کنیم و ترفندهایی نیز به شما آموزش دهیم.

تکنیک فیلمبرداری از بالا، به ویژه در ویدئوهای آشپزی و ساخت کاردستی، در رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های اشتراک ویدئو مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده‌ است. اما این تکنیک فقط برای پخت غذا نیست. سبک نمای بالای سر، روشی منحصر به فرد برای نمایش عملکرد و پیشرفت هر نوع پروژه‌ای است که روی میز انجام می‌شود. می‌توانید از این روش برای ایجاد جلوه‌های دراماتیک یا فقط افزودن کمی تنوع به ویدیوهای خود استفاده کنید. همچنین برای ساخت ویدیوهای استاپ موشن روش فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص بسیار محبوب است.

تجهیزات فیلمبرداری از بالا

برای فیلمبرداری از بالا علاوه بر روش‌های متنوع، تجهیزات مختلفی مثل انواع سه پایه و نگهدارنده وجود دارد که به کارگیری هر کدام به بودجه شما بستگی دارد. همچنین برای هر یک از این تجهیزات تنظیمات متفاوتی نیاز است تا محصول نهایی خوب و قابل قبول باشد. هیچ کس بهتر از خود شما نمی‌تواند بهترین گزینه برای انجام یک پروژه را انتخاب کند. برای فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص روش‌های موثری وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پراخت.

ضمنا، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید بدون هیچ گونه تجهیزات خاص و بودجه اضافه‌ای تکنیک فیلمبرداری از بالا را امتحان کنید. با ما همراه باشید تا تمامی این موارد را در این مطلب بررسی کنیم.

 

تکنیک های فیلمبرداری از بالا با تجهیزات مخصوص

روش‌های مختلفی برای فیلمبرداری از بالا با تجهیزات مخصوص وجود دارد که متداول‌ترین آن‌ها شامل این روش‌ها می‌شوند:

سه پایه مخصوص فیلمبرداری از بالا

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای فیلمبرداری از بالا، استفاده از سه پایه‌هایی است که به‌طور خاص برای این منظور طراحی شده‌اند. این تجهیزات معمولاً دارای دو یا چند پایه هستند که میله‌ای بین آن‌ها به موازات سطح زمین قرار دارد و دوربین روی آن نصب می‌شود. برای فیلمبرداری آسان از بالای سر، می‌توانید این وسیله را روی زمین یا روی یک میز بالای سر سوژه قرار دهید. این سه پایه های مخصوص هم برای دوربین‌های DSLR و هم برای گوشی های هوشمند در بازار موجود هستند.

به عنوان مثال سه پایه دوربین عکاسی جیماری KP-2294 از جنس آلومینیوم ساخته شده و تنها 1.7 گرم وزن دارد. اما می‌توانید یک دوربین DSLR را به صورت عمودی روی آن قرار دهید. این وسیله هم برای کار با دوربین و هم برای موبایل از بالا بسیار  کارآمد است.

 

سی استند و بازوی بوم

از دیگر تجهیزات حرفه ای فیلمبرداری از بالا سی استند (C-stand) و بازوی بوم (Boom Arm) هستند. یکی از روش‌های فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص ، با استفاده از یک سی استند، بازوی بوم، مونوپاد یا سه پایه و چند کیسه شن محقق می‌شود.

سی استند که با نام پایه قرن نیز شناخته می‌شود، قطعه‌ای از تجهیزات فیلم‌سازی است که مخصوص نگه‌داشتن چراغ‌ها، میکروفون‌ها، پایه‌های بوم و سایر لوازم جانبی فیلم برداری طراحی شده است. در این روش، دوربین خود را روی مونوپاد یا سه پایه قرار داده، سپس آن را به انتهای بازوی بوم وصل می‌کنید.

سی استند خود را نزدیک محل فیلمبرداری قرار داده و آن را با کیسه‌های شن ثابت می‌کنید. سپس بازوی بوم را با دوربین خود به سی استند وصل می‌کنید و بازو را طوری تنظیم می‌کنید که دوربین شما مستقیماً روی سوژه قرار بگیرد. حالا همه چیز برای فیلمبرداری آماده است!

سه پایه بلند

در این روش، تنها چیزی که نیاز دارید دوربین و سه پایه‌ای است که به اندازه کافی بلند باشد تا دوربین شما بالای سوژه قرار بگیرد. سه پایه را تا حد امکان به سوژه خود نزدیک می‌کنید، بدون اینکه در کادر شما قرار بگیرد. سپس دوربین را تا جایی که ممکن است به زاویه 90 درجه نزدیک می‌کنید و بالای سوژه قرار می‌دهید.

اگر نمی‌دانید که زاویه 90 درجه چه کاربردی دارد، می‌توانید مطلب انتخاب بهترین زاویه برای عکاسی را مطالعه کنید.

تجهیزات آینه ای

برای تصویربرداری از بالا می‌توانید از تجهیزات آینه ای استفاده کنید. این تجهیزات در زاویه بالای سوژه قرار می‌گیرند تا به گرفتن فیلم از بالا کمک کنند. شما به یک سی استند، یک آینه بزرگ و راهی برای اتصال آینه به پایه سی نیاز دارید. همیشه به یاد داشته باشید که C-Stand را با کیسه‌های شن محکم کنید. هنگامی که آینه را به سی استند وصل کردید، آن را در زاویه مناسب تنظیم کنید. سپس می‌توانید از پایین، از آینه عکس یا فیلم بگیرید تا تصاویر شما از بالای سر سوژه بیفتند.

 

گیره و بازوی چرخان

اگر بودجه محدودی دارید، می‌توانید به جای تجهیزات بالا از یک جایگزین ارزان‌تر، یعنی روش‌ گیره و بازوی چرخان استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این روش تنها در صورتی کار می‌کند که از یک گوشی هوشمند یا دوربین بسیار سبک برای عکاسی یا فیلمبرداری استفاده کنید. در این روش می‌توانید یک بازوی مفصل دار را با یک گیره به یک میز، قفسه یا هر شیء بلند دیگر وصل کنید تا به زاویه بالای سر سوژه دست یابید.

سه پایه انعطاف پذیر

یکی دیگر از روش‌های ارزان برای فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص، استفاده از سه پایه های انعطاف پذیر است. این سه پایه‌ها با گوشی‌های هوشمند یا دوربین‌های سبک وزن بهتر کار می‌کنند. پایه‌های یک سه ‌پایه انعطاف‌پذیر را می‌توان دور اشیایی مانند تیرک‌ها، شاخه‌ها یا نرده‌ها پیچید و دوربین را از زاویه بالا روی سوژه قرار داد.

فیلمبرداری از بالا بدون تجهیزات مخصوص

ممکن است برای برخی افراد که تازه دست به کار شده‌اند و می‌خواهند فیلمبرداری از بالا را امتحان کنند، تهیه تجهیزات مخصوص فیلمبرداری از بالا مقرون به صرفه نباشد. اما جای نگرانی نیست! ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید با چیزهایی که دم دست دارید یا با حداقل بودجه ممکن، از بالا فیلمبرداری و عکس برداری کنید.

003 - فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص این کار چطور انجام می‌شود؟

فیلمبرداری از بالا با سه پایه یا چند عدد کتاب

اگر یک سه پایه معمولی دارید، می‌توانید به سادگی پایه‌ها را تا بلندترین حالت ممکن دراز کنید و دوربین خود را به سمت پایین نشانه بگیرید. سه پایه را روی میزی که سوژه شما روی آن قرار دارد بگذارید. سعی کنید 2 پایه از سه‌پایه را خوب محکم و ثابت کنید. می‌توانید با قرار دادن چند کتاب زیر سه پایه ارتفاع آن را بلندتر کنید یا با چیدن کتاب‌ها دور پایه‌ها، جای سه پایه را محکم کنید. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع فیلمبرداری تجهیزات شما ثابت و آماده هستند.

اگر نمی‌توانید دوربین خود را دقیقاً با زاویه 90 درجه به سمت پایین نشانه بگیرید، اشکالی ندارد. همچنان می‌توانید از زاویه بالا تصاویر خوب و قابل قبولی ضبط کنید، فقط این چند نکته را مدنظر قرار دهید:

  • جای سه پایه را تثبیت کنید: شما نباید اجازه دهید که هنگام فیلمبرداری زاویه دوربین تغییر کند یا دوربین کج شود. بنابراین با هر چیزی که دم دست دارید، مثل کتاب یا نوار چسب، جای سه پایه و دوربین روی سه پایه را محکم کنید. فقط از نوار چسبی استفاده کنید که هنگام جدا کردن به میز یا دوربین شما آسیب نزند (مثل چسب‌های کاغذی که در ابزارفروشی‌ها در دسترس هستند).
  • قبل از شروع فیلمبرداری تمام وسایل را آزمایش کنید: ببینید آیا همه چیز آن طور که اتتظار دارید پیش می‌رود یا نه، بعد فیلمبرداری اصلی را شروع کنید.
  • قسمتی از میز که در کادر شما است علامت بزنید: با قرار دادن یک شیء یا یک تکه از همان نوار چسب کاغذی، طوری که در فیلم یا عکس دیده نشود، محدوده کادر خود را مشخص کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا در هنگام ضبط، به طور تصادفی هیچ شیء مهمی را خارج از میدان دید قرار ندهید.
  • مراقب شارژ باتری دوربین باشید: قبل از شروع فیلمبرداری باتری دوربین را کامل شارژ کنید. اگر باتری دوربین شما مشکل دارد، تجهیزات و میز فیلمبرداری را نزدیک یک پریز برق قرار دهید. هیچ چیز بدتر از قطع فیلمبرداری در حین کار، آن هم به خاطر تمام شدن شارژ باتری نیست! باز کردن دوربین از سه پایه، شارژ مجدد و نصب و آماده کردن دوباره وسایل نیز کار سختی است.
  • مراقب بخار باشید: اگر در حال فیلمبرداری از دستور پخت یک غذا هستید، باید مرافب بخار آب باشید. نزدیک بودن بیش از حد دوربین به قابلمه غذای در حال پخت، هم فیلم شما را خراب می‌کند و هم می‌تواند به دوربین آسیب بزند. دوربین را با اندازه کافی بالا ببرید و در زاویه‌ای قرار دهید که بخار آب به آن نخورد.
  • 002 - فیلمبرداری از بالا با سه پایه مخصوص این کار چطور انجام می‌شود؟

ساخت جعبه مقوایی برای فیلمبرداری از بالا

یک روش عالی برای فیلمبرداری از بالا، برای کسانی که علاقمند به درست کردن کاردستی  هستند، ساخت یک جعبه برای نگهداری دوربین با استفاده از مقوا و کارتن است. شما می‌توانید با کارتن و مقوا، نوار چسب و یک قیچی، برای گوشی هوشمند خود یک جعبه بسازید و آن را از هر جایی آویزان کنید.

حتما از نوارهای چسب‌های با کیفیت و قوی استفاده کنید تا این جعبه را مستحکم کنید. اگر گوشی شما سنگین است، چسب بیشتری به کار ببرید. همچنین از چسب‌هایی استفاده کنید که در حین کندن، به سطوح آسیب نزند.

با کمی خلاقیت می‌توانید از هر وسیله‌ای که در اطرافتان دارید برای فیلمبرداری از زاویه بالا استفاده کنید. مثلا، شاید نیازی نباشد که از سوژه خود روی یک میز فیلمبرداری کنید. اگر می‌شود آن را کف زمین قرار دهید. یا اگر کشوهای چوبی یا پلاستیکی دارید، زیر آن را طوری که جلوی لنز دوربین به اندازه کافی باز باشد سوراخ کنید و یک جعبه دوربین محکم بسازید.

تفاوت تجهیزات مخصوص فیلمبرداری از بالا با وسایل دست ساز

همچنان که روش‌های مختلف فیلمبرداری از بالا را یاد می‌گیرید و امتحان می‌کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که این تکنیک فیلمبرداری چه دامنه گسترده‌ای دارد. برخی از تنظیمات را می‌توان با تجهیزات اولیه و نسبتاً ارزان فیلمبرداری که احتمالاً از قبل در مجموعه خود دارید یا حتی وسایل مبتدی خانگی انجام دهید. اما برخی تنظیمات به تجهیزات فیلمبرداری تخصصی نیاز دارند که به طور خاص برای فیلمبرداری از بالا طراحی شده‌اند.

برای اینکه بهترین گزینه را انتخاب کنید باید به عوامل مختلف توجه کنید، از جمله اینکه آیا از تلفن همراه استفاده می‌کنید یا دوربین حرفه‌ای دارید، چه نوع ویدیویی قرار است بسازید و چقدر بودجه در اختیار دارید. با اینکه تجهیزات حرفه‌ای، در صورت توانایی مالی و تمایل به استفاده، پیشرفته‌تر و راحت‌تر هستند، اما در مواردی نیز روش‌های “کار دستی” و خانگی می‌توانند به خوبی تجهیزات حرفه‌ای کارگشا باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.