Take a fresh look at your lifestyle.

محققان با دستکاری ژنتیکی گیاه بادنجان رومی را کوچک کردند

محققان با دستکاری ژنتیکی گیاه بادنجان رومی را کوچک کردند و امیدوارند با این کار پرورش این گیاه در محیط های شهری و محیط هایی که برای رشد گیاهان مناسب نیستند، امکان پذیر شود.

این گیاه دستکاری شده شبیه دسته گل رز است که در آن جای شکوفه ها با بادنجان رومی عوض شده است. بادنجان رومی های دستکاری شده به جای رشد بر روی بوته های بلند، روی بوته های کوچک و جمع و جور رشد کرده و در مدت زمان کوتاه می رسند. محققان می گویند این گیاه در کمتر از 40 روز بادنجان رومی رسیده می دهد.

women picking tomatoes field harvesting footage 087340879 prevstill min - محققان با دستکاری ژنتیکی گیاه بادنجان رومی را کوچک کردند

پژوهشگران با دستکاری ژن های SP و SP5G که به ترتیب مسئول رشد بازفرآوری و ابعاد گیاه هستند، اندازه گیاه را کوچک کردند.

دستکاری ژن ها باعث شد تا رشد گیاه متوقف شده و زودتر بار دهد.

چالش اصلی محققان، دستکاری ژن ها به گونه ای بود تا طعم و مزه گیاه تغییر نکند.

پژوهشگران ژنی به نام SIER را که مسئول رشد ساقه گیاه است، با ابزار مخصوص ویرایش ژن دستکاری کرده و آن را با دو ژن دیگر ترکیب کردند.

این بادنجان رومی دستکاری شده همانند بادنجان رومی معمولی خوراکی بوده و مزه آن مناسب توصیف شده است. پژوهشگران می گویند این گیاه با محیط زیست نیز سازگار است؛ چون برخلاف بادنجان رومی معمولی، پرورش آن به زمین و کود کمتری نیاز دارد.

از آنجا که این بادنجان رومی را می توان در محیط های شهری هم پرورش داد، محققان امیدوارند با این نوآوری بخشی از بار پرورش جهانی این محصول را به شهرها منتقل کنند. برای پرورش گیاهان در آپارتمان ها به گیاهانی نیاز است که توانایی رشد در محیط های کوچک را داشته باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.