Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه تشخیص دهیم منبع محتوا معتبر است؟

محتوا برای آنکه بتواند تاثیر مناسبی روی مخاطب خود داشته باشد، باید اعتماد او را به خوبی جلب کند. برای جلب اعتماد مخاطب، باید در تولید محتوای خود از منابع معتبر و قابل اطمینان استفاده کنید. اما چطور می‌توان منبع معتبر را از منابع متفرقه تشخیص داد؟ برای تشخیص منبع معتبر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

کیفیت اطلاعات محتوا

در مرحله اول باید اطلاعات خودتان یا مواردی را که با پرس و جو پیدا می‌کنید را با اطلاعات موجود در منبع تطبیق دهید. در صورتی که اطلاعات درون منبع صحیح نبود، منبع دیگری برای متن خود انتخاب نمایید.

بررسی اعتبار محتوا 

در این مرحله باید مطمئن شوید که منبع مورد نظر توسط یک فرد متخصص و یا با الهام از کتاب‌های قابل اعتماد نوشته شده باشد.

تاریخ انتشار محتوا

تاریخ انتشار محتوا در بعضی از حوزه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. مثلا اگر حوزه کاری شما در زمینه فناوری و پزشکی باشد، باید به دنبال مطالب به روز بگردید، اما اگر در حال جستجو در مورد یک موضوع تاریخی هستید، منابع قدیمی هم می‌تواند برای کار شما مفید باشد. در بسیاری از سایت‌ها نیز شما می‌توانید تاریخ انتشار محتوا را مشاهده کنید.

پوشش‌دهی مناسب محتوا

زمانی که می‌خواهید یک منبع را برای الهام گرفتن و تولید محتوای خود پیدا کنید، مطمئن شوید که آن محتوا خودش از نظر اطلاعات کامل و جامع باشد. به طور مثال از منابع مختلفی برای گردآوری اطلاعات استفاده کرده یا به سوالات مختلف پاسخ داده باشد.

پس از بررسی موارد گفته شده و مطمئن بودن از صحت و اعتبار منابع محتوایی، می‌توانید از اطلاعات آن استفاده کنید.

چگونه منبع برای تولید محتوا پیدا کنیم؟

منبع‌های گوناگونی  وجود دارد که می‌توان از آن‌ها به عنوان ایده برای تولید محتوا استفاده کرد. در حال حاضر سایت‌های بسیاری به زبان‌های مختلف وجود دارد که می‌توانند منبع مناسبی برای تولید محتوا باشند. در صورتی‌که به زبانی غیر از زبان فارسی تسلط داشته باشید، می‌توانید از آن‌ها  به عنوان منبعی قابل اطمینان استفاده کنید و از مهارت خود در کنار ایده‌های آن‌ها بهره ببرید.

حال به بررسی چند روش دیگر برای تولید محتوای با کیفیت می‌پردازیم:

مجلات و نشریات

یکی از اصلی‌ترین منابع تولید محتوا، مجلات و نشریات هستند که در رابطه با هر موضوعی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. نوشته هایی که در کتاب ها و مجلات چاپی پیدا می‌شوند، معمولا کیفیت مطلوبی دارند. برای مثال با جستجو در گوگل می‌توانید مجلات مختلفی را دانلود کنید و با ذکر منبع از محتوای‌شان استفاده کنید.

کتاب‌ها و کتابخانه‌ها

با بررسی و مطالعه کتاب‌های نوشته شده توسط دیگر نویسندگان می‌توانید محتوای خوب و با کیفیتی را تولید کنید. کتابخانه‌ها منابع مهم و غنی برای الهام گرفتن در جهت تولید محتوای باکیفیت است.

شبکه‌های اجتماعی

روزانه میلیون ها محتوای ویدیویی ، تصویری و متنی در شبکه ها‌ی اجتماعی توسط کاربران در سراسر جهان تولید می‌شود. در این بسترها کاربران مختلف از هشتگ‌های متفاوتی برای تولید و پیدا کردن محتوای مورد نیاز خود استفاده می‌کنند، درباره دغدغه‌های خود با یکدیگر حرف می‌زنند و سوال‌ها و نیازهای زیادی را مطرح می‌کنند.

یکی از بهترین راه‌ها برای ایده‌پردازی، استفاده از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر و … است. احتمالا با بررسی محتوای افراد دیگر ایده‌های جدید و ذهن بازتری خواهید داشت و نیاز مخاطبان را بهتر شناسایی می‌کنید.

تالارهای گفتگو

فروم‌ها، انجمن‌ها و تالارهای گفتگو قدمت نسبتا زیادی در دنیای اینترنت دارند. با این حال بعضی از آن‌ها همچنان محبوب‌اند. در تالارهای گفتگو سوال‌های زیادی پیدا می‌کنید که خوراک بسیار مناسبی برای تولید محتوا هستند. چرا که مستقیما نیاز مخاطب را از زبان خودش کشف می‌کنید و کافی است پاسخ مناسبی را برایش آماده کنید.

منابع دیگر تولید محتوا

در نهایت مصاحبه‌های مختلفی که در حوزه فعالیت شما با افراد سرشناس انجام می‌شود، میلیون‌ها ویدیویی که روزانه در یوتیوب منتشر می‌شود، مقاله‌ها، پشت صحنه اتفاقاتی که برای تیم شما پیش می‌آید، ترندها، داستان‌ها و شایعه‌های مختلف، همه و همه با چاشنی خلاقیت شما می‌توانند به محتوای مناسب برای مخاطبتان تبدیل شوند.

برای آنکه محتوای قابل اطمینانی خلق کنیم باید از منابع درست و قابل اتکا برای تولید محتوا استفاده کنیم. در واقع منابعی که از آن‌ها برای الهام گرفتن و تولید محتوا استفاده می‌کنید باید از نظر علمی، اطلاعات کامل و درستی داشته باشند تا مورد توجه مخاطبان‌تان قرار گیرد.

در این میان بهترین منبع برای تولید محتوا، اطلاعات و داده‌هایی است که توسط متخصصین هر حوزه نوشته یا تایید شده باشند. استفاده از چنین منابعی در کنار خلاقیت منحصر به فرد شما که باعث خاص شدن محتوای تولید شده می‌شود، در نهایت اعتماد و توجه مخاطب را به سوی خود جذب خواهد کرد.

دنیای محتوا هر روز در حال تغییر و تحول است و تنها تولید کننده محتوایی که خود را به روز نگه داشته و تغییرات حوزه محتوا را از منابع به روز و متخصص دنبال کند می‌تواند در بلند مدت به موفقیت برسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.