Take a fresh look at your lifestyle.

۳۵ نکته عکاسی با موبایل: آموزش گرفتن عکس های بهتر با گوشی هوشمند

به دنبال یک آموزش عکاسی با موبایل جامع و کاربردی هستید؟ می خواهید مهارت های عکاسی با موبایل خود را بیشتر کنید؟ این مقاله  برای شماست. در این آموزش عکاسی با موبایل ۴ عکاس حرفه ای نکات مفید و مهمی را با ما به اشتراک گذاشته اند که کمک می کنند عکس های بهتری با موبایل بگیرید. عکاسی با موبایل حرفه ای ممکن است؟ بله قطعا و نکات آموزش امروز به پیشرفت عکاسی شما با دوربین موبایل تان کمک می کنند. ما به شدت معتقدیم که ابزارهای شما فقط ابزار هستند. مهم نیست شما با یک دوربین Canon 5D عکس بگیرید یا با یک iPhone 5s قدیمی، یک عکاس خوب می تواند با استفاده از هر دستگاهی که قابلیت ثبت تصاویر را داشته باشد، عکس های زیبا خلق کند.

می خواهید با گوشی هوشمند خود عکس های بهتری بگیرید؟ عالی است! در این آموزش عکاسی با موبایل چهار عکاس بااستعداد سایت ۵۰۰ px نکات عملی مورد نظر خود برای استفاده بهینه از دوربین موبایل را با ما به اشتراک گذاشته اند.

mcoffndx55sujgbsuwla 300x169 - ۳۵ نکته عکاسی با موبایل: آموزش گرفتن عکس های بهتر با گوشی هوشمند

بنابراین اگر می خواهید شروع به ثبت عکس هایی مانند عکس های بالا با گوشی هوشمند کنید، یک خودکار و کاغذ بردارید (یا شاید یک فایل متنی را روی لپ تاپ خود باز کنید)، و آماده یادداشت برداری شوید:

الف

نکات عکاسی با موبایل از دارجا بیلیک (Darja Bilyk)

1

آماده باشید!

من همیشه گوشی تلفنم را بر روی حالت دوربین نگه می دارم تا وقتی که قفل آن را باز می کنم، برای عکس گرفتن آماده باشد. یک لحظه خوب به راحتی از دست می رود. هیچ بهانه ای مانند «اوه، گوشی تلفنم داخل کیفم است» قابل قبول نیست، چون ما داریم در مورد عکاسی با موبایل (موبایل به معنی متحرک و سیار است) صحبت می کنیم. گوشی تلفن شما باید در دستتان باشد.

ممکن است این امری بدیهی به نظر برسد، اما با این وجود، شما باید به یاد داشته باشید که گوشی تلفن خود را شارژ کرده و لنزتان را تمیز نگه دارید. من اکثر اوقات یک شارژر با خود به همراه دارم تا مثلا اگر در حال قهوه خوردن در یک کافه زیبا بودم از آن استفاده کنم، اما شارژر در جنگل به داد من نخواهد رسید.

من همچنین اغلب اوقات گوشی تلفنم را بر روی حالت هواپیما قرار می دهم. این کار نه تنها باعث می شود شارژ باطری کمتری مصرف شود، بلکه حواس پرتی ها را نیز از بین برده و شما را مجبور می کند تا بر عکاسی تمرکز کنید.

۲

دو بار فکر نکنید، هر موقع می خواهید و از هر چه که دوست دارید عکس بگیرید!

اگر شک دارید که عکس بگیرید یا نه – آن را بگیرید! عکس فوری بگیرید! برخی لحظات دیگر تکرار نمی شوند. اگر عکس خود را دوست نداشته باشید، همیشه می توانید آن را حذف کنید، اما اگر آن لحظه را از دست بدهید، دیگر قادر نخواهید بود زمان را به عقب برگردانده و آن را ثبت کنید. بیش از حد فکر و تردید نکنید، چون چیزی برای از دست دادن وجود ندارد.

۳

نور پاسخ معماست!

فراموش نکنید که عکاسی چیزی جز استفاده از نور نیست. حتی کسل کننده ترین ترکیب بندی ها هم، صرف نظر از این که روز است یا شب، با نور خوب نجات پیدا خواهند کرد.

بیشتر بیاموزید: ۵ و نیم نکته برای شناخت نور در عکاسی و تسلط بر آن

۴

قابلیت های تکنیکی دوربین گوشی تلفن خود را یاد بگیرید

نقاط قوت و ضعف گوشی تلفن خود را پیدا کنید. من می دانم که گوشی آیفونم برای عکاسی در شب خوب نیست. عکس های آن نویز دار و تار هستند. به همین دلیل من سعی می کنم فقط در روز از آن استفاده کنم.

تنبل نباشید، دفترچه راهنما را بخوانید و مطمئن شوید که در کارآمدترین شرایط از گوشی خود استفاده می کنید. ما ممکن است اعتماد به نفس داشته باشیم و فکر کنیم که همه چیز را می دانیم، اما گاهی اوقات برخی نکات ریز در دفترچه راهنما می توانند به ما کمک کنند تا عکس های خود را به طور عمده بهبود بخشیم. به عنوان مثال، یاد بگیرید که چطور می توانید نوردهی یا فوکوس روی اجسام را بهتر کنترل کنید.

۵

از زوم استفاده نکنید!

من فکر می کنم این اولین گام در جهت گرفتن یک عکس بد با گوشی تلفن است. اگر می خواهید بر روی چیزی زوم کنید، از پاهای خود استفاده کرده و حرکت کنید! فراموش نکنید که این فقط یک گوشی است، و قابلیت های آن در حالت کلی با یک لنز DSLR یکسان نیستند.

۶

انتخاب کرده و روتوش کنید!

هدفمند انتخاب کنید! سعی کنید فقط بهترین تصاویر را انتخاب کرده و سپس آنها را ویرایش کنید.

برنامه های زیادی وجود دارند که در انجام این کار به شما کمک می کنند، اما مراقب باشید در ویرایش زیاده روی نکنید. شما باید به یاد داشته باشید که گاهی اوقات یک تصویر بدون فیلتر خیلی بهتر است.

همچنین شایان ذکر است که هیچ اپلیکیشن «جادویی» وجود ندارد. گاهی اوقات یک تصویر را نمی توان نجات داد و به جای «شکنجه دادن» آن، بهتر است یک عکس دیگر بگیرید. سعی کنید از فیلترهای کمتر و تنظیمات منحصر به فردی که می توانید اعمال کنید، استفاده کنید – عکس های شما با هم متفاوت هستند، بنابراین برای ویرایش هر یک از آنها نیز یک رویکرد منحصر به فرد اتخاذ کنید.

۷

زوایای منحصر به فرد را انتخاب کنید

سعی کنید از نمای (دید) سگ عکس بگیرید – یعنی بشینید و از ارتفاع پایین عکاسی کنید – این کار باعث می شود از یک پرسپکتیو منحصر به فرد به اجسام نگاه کنید. قانون یک سوم (یک راهنمای ترکیب بندی مهم) را بیاموزید و یاد بگیرید که از قابلیت گرید (خطوط مشبک – Grid) که برنامه گوشی موبایل روی صفحه نمایش می آورد استفاده کنید و البته به همان اندازه مهم است که استفاده نکردن از آنها را نیز یاد بگیرید.

۸

به تصاویر خود جان ببخشید!

تصاویر خود را چاپ کنید، آنها را به عنوان پست کارت ارسال کنید، آنها را به دوستان خود بدهید، آنها را بر روی دیوارهای خانه خود آویزان کنید. گرفتن عکس هایتان در دست احساس فوق العاده ای است، و با نگاه کردن به تصاویر بر روی صفحه نمایش یک گوشی تلفن قابل مقایسه نیست.

بیشتر بیاموزید: دلیل واقعی که باید عکس های خود را چاپ کنید

۹

سعی نکنید به یک سبک بچسبید!

من این روزها افراد زیادی را می بینم که سعی می کنند تنها در یک سبک، یا حتی با رنگ های کاملا مشابه عکس بگیرند – این کار را نکنید! به یاد داشته باشید که تنوع عالی است و خلاقیت شما را نشان می دهد.

چه کسی گفته که شما فقط می توانید به عکاسی منظره علاقه مند باشید؟ اگر احساس می کنید که گرفتن عکس پرتره از کسی را دوست دارید، خب همین کار را بکنید. خودتان را محدود (دسته بندی) نکنید و مشتاق باشید و دست از عکس گرفتن برندارید. سبک منحصر به فرد شما خودش کم کم به وجود خواهد آمد!

۱۰

و نکته آخر، اما مهم

– یک صبحانه گرم خوشمزه تر از چیزی است که به نظر می رسد… گوشی تلفن خود را کنار بگذارید و صبحانه بخورید.

– هنگام ویرایش عکس ها از خیابان عبور نکنید!

– عاشق کاری که انجام می دهید باشید و اجازه ندهید انتقادها شما را بیش از حد سرخورده کند.

– در خانه ننشینید. کاوش کنید!

 

ب

نکات عکاسی با موبایل از تونی آنتونیو (Tony Antoniou)

۱

چگونه عکس های باثبات تر بگیریم

اگرچه iPhone 6 Plus تثبیت کننده تصویر اپتیکال داخلی دارد، اما من متوجه شده ام که با نگه داشتن گوشی تلفن با هر دو دست تصاویر بهتر و شارپ تری می گیرم، درست همانطور که یک دوربین را نگه می دارم.

کلید کار در اینجا برای من این است که پس از آن از دکمه شاتر (دکمه گرفتن عکس) نرم افزار عکاسی استفاده نکنم، بلکه در عوض از دکمه های تنظیم صدای فیزیکی گوشی برای گرفتن عکس استفاده کنم که به عنوان دکمه شاتر شما عمل کرده، لرزش دوربین را از بین می برند و تصاویر واضح و شارپ تری به شما می دهند. من اغلب از تعداد افرادی که از این قابلیت بی اطلاع هستند شگفت زده می شوم. مزیت دیگر آن این است که اگر از هدفون گوشی خود استفاده کنید، می توانید از دکمه های روی آن نیز به عنوان ریموت کنترل شاتر سیمی استفاده کرده و اصلا به دوربین دست نزنید.

یک نکته دیگر: دکمه شاتر را پایین نگه دارید و با burst mode یا مُد عکاسی پشت سر هم ۱۰ فریم بر ثانیه عکس بگیرید تا اکشن (عمل) مورد نظر را از دست ندهید.

۲

لنز خود را تمیز نگه دارید

یک نکته ساده اما مهم: از آنجا که ما معمولا گوشی های تلفن خود را در جیب یا کیفمان می گذاریم، قبل از عکس گرفتن، سریع لنز خود را تمیز کنید. این لنز آهنربای گرد و غبار است!

۳

یک اپلیکیشن بهتر برای دوربین دانلود کنید

اکثر اپلیکیشن های دوربین داخلی گوشی های تلفن به مرور زمان بهبود یافته اند، و برای کاربر متوسط عالی هستند، اما ما عکاس ها که به کنترل کمی بیشتری بر تنظیمات نیاز داریم، باید فرقی با بقیه داشته باشیم.

اپلیکیشن های متفرقه زیادی وجود دارد که می توانید دانلود کنید تا تمام کنترلی که می خواهید را به شما بدهد. من شخصا از Camera+ استفاده می کنم.

یادداشت ویراستار: ما در این مقاله  (اینجا کلیک کنید) برخی از اپلیکیشن های عکاسی با موبایل حرفه ای و عالی را معرفی کرده ایم (هم برای اندروید و هم آی او اس)، که می توانید از آن ها برای تنظیم نوردهی هنگام عکاسی با موبایل یا نوردهی طولانی با موبایل استفاده نمایید.

۴

تصاویر خود را پس پردازش کنید

واقعیت این است که شما باید عکس های خود را پردازش کنید تا بهترین تصاویر نهایی ممکن را به دست آورید.

اگر من بخواهم این کار را بر روی کامپیوترم انجام دهم، لایت روم اولین انتخاب من است، چون مرا قادر می سازد تا تصویر را با دیدگاه خلاقانه ام تطبیق دهم. خوشبختانه، اپلیکشن های عالی نیز موجود هستند، اگر بخواهید همه کارها را در یک دستگاه انجام دهید.

من از یکی از اپلیکیشن های رایگان گوگل به نام Snapseed استفاده می کنم، هرچند آخرین نسخه iOS آن گزینه های داخلی بسیار بهتری نسبت به نسخه های قبلی دارد.

۵

به هیچ وجه از زوم دیجیتال استفاده نکنید

اگر بهترین تصویر ممکن را از گوشی تلفن خود می خواهید، استفاده از زوم دیجیتال را فراموش کنید. راه حل آن ساده است: فقط با پاهای خود زوم کنید. مزیت دیگر این کار این است که واقعا مهارت های ترکیب بندی شما را بهبود می بخشد.

ج

نکات عکاسی با موبایل از مایکل کستین (Michael Kestin)

 

عکس گرفتن با یک گوشی موبایل جالب و سرگرم کننده است. گوشی تلفن همیشه با ماست، همیشه آماده عکس گرفتن است، و استودیوی من برای ویرایش تصاویر همیشه همراهم است. حتی بهتر از آن، من می توانم بلافاصله تصاویرم را به اشتراک بگذارم.

این یک نوع روند کار دیگر، و یک جایگزین مفید برای دوربین بزرگ من است. این ها چند نکته برای عکاسی با موبایل هستند:

۱

نور

همه چیز وابسته به نور است. نور در همه جا ما را احاطه کرده است. نور را ببینید، سایه ها را هم همینطور.

 

2

فوکوس

تم یا موضوع شما چیست؟ سعی کنید برای هر جلسه عکاسی فقط یک موضوع انتخاب کنید، و اجازه دهید شما را هدایت کند. یک ثانیه دست نگه دارید و در مورد این که آیا می خواهید تصویر مقابل خود را ثبت کنید یا نه، فکر کنید. لازم است زوم کنید؟ خودتان جابجا شوید!

3

پرسپکتیو

زانو بزنید، روی زمین دراز بکشید، از یک درخت بالا بروید: صدها امکان مختلف برای ثبت نقطه دیدهای متفاوت از یک سوژه وجود دارد. هر تعداد از آنها را که می توانید امتحان کنید.

بیشتر بیاموزید: آموزش خلاقیت در عکاسی با استفاده از زوایای دوربین

4

انعکاس ها

آینه ها همه جا هستند: شیشه (عینک)، گودال های آب، سطوح صاف و درخشان. از این ها به نفع خود استفاده کرده و نماهای منحصر به فرد دیگری را کشف کنید.

۵

سیاه و سفید

بر روی اُشکال، ساختار، بافت ها، و سطوح تمرکز کنید. نور به همه چیز شکل می دهد، سعی کنید آن را ثبت کنید!

6

سادگی

هرچه کمتر بهتر. از فضاهای خالی، آسمان، سطوح بدون رنگ استفاده کرده، و بر جزئیات تمرکز کنید.

بیشتر بیاموزید: نکات عکاسی مینیمالیستی

7

اپلیکیشن ها

حالات و رنگ ها را تغییر دهید تا المان هایی را به عکس های خود اضافه کنید. اپلیکیشن های ویرایش می توانند به شما کمک کنند تا تصاویر خود را بسیار بهتر، یا حداقل جالب تر کنید.

8

لحظات

همیشه سعی کنید بهترین لحظه را دریابید. فکر کنید که هر لحظه ای ارزش ثبت کردن دارد.

 

9

سایه ها

مادر طبیعت با نور نقاشی می کند. وقتی که خورشید می درخشد، سایه ها به ایجاد بسیاری از صحنه های جالب کمک می کنند که می توانید آنها را ثبت کنید. به اطراف خود نگاه کنید تا ببینید که حتی صحنه های کسل کننده را نیز می توان به شیوه ای خاص ثبت کرد.

 

10

داستان سرایی

چند عکس بگیرید و کلاژ (collage) درست کنید. این یک راه ساده استفاده از گوشی هوشمندتان برای گفتن یک داستان است.

بیشتر بیاموزید: چگونه با تصاویر خود داستان سرایی کنید

 

اپلیکیشن هایی که من اغلب برای ویرایش عکس هایم استفاده می کنم:

– Snapseed

– Pixlr

– Mextures

– Distressed FX

– Mattebox

د

نکات عکاسی با موبایل از لزلی سنت جان (Leslie St. John)

۱

لنز خود را تمیز کنید

می دانم که این نکته واضح و بدیهی به نظر می رسد، اما موبایل شما تمام روز را با چیزهایی که در جیب یا کیف دستی شماست، می گذراند. شما هیچ وقت با پرز جیب یا اثر انگشت های چرب روی لنز، تصاویر عالی نخواهید گرفت…

حل این مسئله بسیار آسان است، اما اگر آن را نادیده بگیرید، قبل از این که حتی شروع کنید، شما را محدود خواهد کرد. همچنین، سعی کنید گوشی موبایل را در داخل جیب یا کیف خود همراه با چیزهای دیگری که ممکن است بر روی لنز خراش بیاندازند، مانند سکه، کلید، و امثال آنها نگه ندارید.

۲

تفسیر نور را یاد بگیرید

نورپردازی یک تصویر را عالی می کند، چه آن را با یک دوربین Nikon D4 بگیرید و چه با یک گوشی تلفن. اگر بدانید چه چیزی نور عالی ایجاد می کند، نصف راه گرفتن عکس های عالی را رفته اید.

بیشتر بیاموزید: ۵ و نیم نکته برای شناخت نور در عکاسی و تسلط بر آن

۳

فلاش را فراموش کنید

اگر با دوستان خود در یک کافه هستید، حتما فلاش بزنید – اما مانند دوربین های کامپکت، نور شما تخت و مستعد قرمز شدن چشم ها می شود. اگر بتوانید از نور اتاق استفاده کنید، تصاویر خیلی بهتری خواهید گرفت (نکته ۲ را ببینید).

۴

زیاد عکس بگیرید

من به عنوان یک عکاس حرفه ای، تقریبا هیچ وقت یک عکس نمی گیرم. تصویر نهایی که مشتری می بیند تقریبا همیشه نتیجه یک روند تکرار شونده است.

یک عکس بگیرید، آن را نقد و بررسی کنید، سپس عکس دیگری بگیرید. زاویه دید خود را تغییر دهید، فاصله خود تا سوژه را تغییر دهید، نوردهی خود را تغییر دهید. تقریبا همیشه، نتیجه نهایی بهتر از اولین تصویر شماست.

۵

یک گوشی خوب برای عکاسی بگیرید

من همیشه در مورد گوشی Lumia 1020 ام به شوخی می گویم که یک دوربین عالی با یک گوشی تلفن داخلی خریده ام. من می خواستم یک دوربین برای مواقعی که با خانواده ام بیرون هستم یا کلا وقت هایی که بدون تجهیزات حرفه ای ام بیرون هستم، بخرم. من گوشی ام را با یک چشمی خاص روی دوربین خریدم. اگر در مورد عکاسی با موبایل جدی هستید، باید ابزاری برای این کار داشته باشید.

۶

یاد بگیرید که از مُد خودکار استفاده نکنید

اگر توصیه مرحله ۵ را دنبال کرده باشید، احتمال یک گوشی دارید که به شما اجازه می دهد تا کمی کنترل نوردهی را به دست بگیرید. یک اشتباهی که بسیاری از تازه کارها مرتکب می شوند این است که فرض می کنند دوربین همیشه بهترین تصویر را خواهد گرفت.

دوربین الگوریتمی را اجرا می کند که خروجی آن یک نتیجه کلی است – هیچ گونه دید هنری ندارد. هرچه بیشتر کنترل این فرآیند را در دست بگیرید، بیشتر می توانید دید هنری خود را ابراز کنید، و احتمال بیشتری دارد که تصاویر برجسته بگیرید.

۷

با فرمت RAW عکس بگیرید (یا حداقل DNG)

قابلیت عکاسی با فرمت DNG یکی از ویژگی های اصلی گوشی Lumia است که توجه مرا به خود جلب کرد، و از آن زمان این قابلیت را در گوشی های دیگر نیز دیده ام. فایل های DNG جزئیات هایلایت و سایه را بیش از یک قایل jpeg حفظ کرده و در شرایط نوری بد آزادی عمل بیشتری به شما می دهند. اما بهترین چیز در مورد فایل های DNG این است که برای دو نکته بعدی من، عکس های بهتری برای کار کردن به شما می دهند.

بیشتر بیاموزید: مقایسه جامع عکاسی با فرمت RAW و JPEG

8

یاد بگیرید ویرایش کنید

یاد بگیرید تصاویر خود را ویرایش کنید. به عنوان یک حرفه ای، تمام تصاویر من ویرایش می شوند. همین امر در مورد تصاویر گوشی موبایل نیز صادق است. و منظور من از ویرایش گذاشتن یک فیلتر اینستاگرام روی عکس «نیست». در مورد روشنایی (Btrightness)، کنتراست (Contrast)، و اشباع رنگ (Saturation) یاد بگیرید. من از Fotor، Adobe Photoshop Express، و Lumina Creative Srudio بر روی گوشی ام استفاده می کنم.

بیشتر بیاموزید: آموزش مقدماتی ویرایش یا ادیت عکس پایه برای مبتدیان

۹

واقعا یاد بگیرید ویرایش کنید

اینجاست که فایل های DNG واقعا می درخشند. برای به دست آوردن بهترین نتایج، من فایل های DNG را در لایت روم و فتوشاپ باز می کنم تا آنها را ویرایش کنم. قدرت این برنامه ها و کنترلی که از ایجاد تنظیمات ظریف بر روی یک صفحه نمایش واقعا بزرگ به دست می آید، چیزی است که بخش اعظم تصویر شما را می سازد.

۱۰

لذت ببرید

عکاسی با موبایل سرگرم کننده و لذت بخش است. لذت داشتن یک دوربین که در آن لحظاتی که می خواهید ثبت کنید در دسترس باشد، هدفی است که دوربین گوشی های تلفن برای آن ساخته شده اند. بهترین راه برای بهبود عکاسی با موبایل این است که خوش بگذرانید و از روند انجام کار بهتر نسبت به آنچه که قبلا انجام می دادید، لذت ببرید.

امیدوارم چیزهایی از عکاسان ماهر و برجسته فوق یاد گرفته باشید، و برای بیرون رفتن و گرفتن عکس های عالی با گوشی موبایل خود از همیشه مصمم تر شده باشید!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.